Den Země v MŠ

U příležitosti Dne Země měly děti možnost shlédnout africké ježky. Africký bělobřichý trpasličí ježek (Atelerix albiventris) je v České republice zatím poměrně neznámý a neobvyklý domácí mazlíček, nicméně začíná velmi rychle nabývat na oblibě. Jedná se o afrického příbuzného bodlináčů, které potkáváme na svých zahradách a bohužel i silnicích.

Oproti „našim domácím“ ježkům je mnohem menší (váha se pohybuje v rozmezí 300–700 gramů, délka 18–23 centimetrů), potřebuje být neustále v teple (18°C a více) a co je velkou výhodou – v zimě se neukládá ke spánku. Délka života bývá obvykle 6–8 let. Děti měly možnost poznat ochočenou samičku i samce z vlastního chovu p. učitelky Martiny Konečné, která ježky do MŠ přivezla. Děti mohly zvířátka nakrmit čerstvými moučnými červy, při nabírání červů pinzetou procvičily jemnou motoriku rukou. Děti si zvířátko mohly vzít do ruky, pohladit si ježky po sklopených bodlinkách a sledovat chování ježků v jejich ubikaci.  Dozvěděly se mnoho zajímavého ze života ježků a Igorka s Inge si velmi oblíbily.

Ke Dni Země jsme s dětmi také navštívily místní hospodářství pana Dučka. Děti se seznámily s chovem domácích zvířat a jejich mláďat. Pozorovaly holuby, slepice, psa, kočky, kozy a koně. Nejvíce se dětem líbilo kůzlátko, se kterým dováděly na trávníku. Z rozverným hříbátkem si nemohly hrát, protože bylo divoké a skotačivé. Pan Duček jej pevně vedl na provaze. V malém jezírku děti pozorovaly rybičky a kolem něj a na skalce také rostlinky a drobný hmyz. Svátek „Den Země“ si děti náramně užily a připomněly si, jak se mají chovat k zvířátkům i k přírodě celkově.

Paní učitelce Martině Konečné děkujeme za živou pomůcku ve výuce a manželům Dučkovým za exkurzi v jejich hospodářství.