Po Životicích běhá zloděj

od 14. do 16. října probíhal ve třetí třídě projekt s názvem „Po Životicích běhá zloděj“. Děti se ve středu ráno dozvěděly, že se z obecního úřadu ztratila velice stará vzácná mapa, kterou ukradl předchozí den neznámý pachatel, po kterém policie intenzivně pátrá. Děti souhlasily, že by chtěly s pátráním policii pomoci, ale nejprve musely projít přijímacími testy. Ty zvládly všechny děti perfektně – zrakovou, čichovou, sluchovou, hmatovou i chuťovou diferenciaci měly téměř na plný počet bodů. 

Druhý den se děti naučily pracovat ve speciálním policejním počítačovém programu, ve kterém tvořily obličej pachatele a naučily se snímat otisky prstů. Mohlo tedy začít pátrání. Z desíti pravděpodobných lupičů, žáci na základě různých indicií a vyluštěných zpráv, vždy jednoho pachatele vyřadili. V pátek měli na výběr už jen 5 mužů, které šli pátrat „do terénu“. Po nalezení otisku boty v kostele, dopisu zloděje u kaple a rezavých vlasů u Smírčího kříže úspěšně zjistili, který z podezřelých ukradl imaginární mapu a byli oceněni diplomem úspěšného detektiva. Děti do poslední chvíle věřily v pravdivost případu. Po prozrazení dlouho připravované hry samozřejmě všichni žáci hlásali, že to od začátku věděli.