Žáci ZŠ v Malém Světě techniky Ostrava

Měsíc listopad jsme v naší škole zahájili báječným a poznávacím výletem do Světa techniky Ostrava v oblasti Dolních Vítkovic. Ranní mrazivé počasí nás všechny doprovázelo na vlakové nádraží Opava- východ, kde jsme měli sraz a odtud už jsme vyráželi vlakem do Ostravy. Expozice Malého Světa techniky U6 je zakomponovaná do srdce industriálního objektu bývalé VI. energetické ústředny v Dolních Vítkovicích.

Celou výstavou nás provázel Jules Verne a příběhová linka jeho románů. Dozvěděli jsme se nejen něco o historii samotných Vítkovic, ale i něco málo o hornictví, parních strojích, o vzniku elektřiny a spalovacích motorů. Samozřejmě, že bez „hraní“ to nešlo, v expozici bylo přísně přikázáno všechno si osahat a zkusit. Děti si vyzkoušely  přiložit uhlí do kotle, viděly, jak vypadají vlákna pod mikroskopem, nebo jak se dříve tkalo na stavu, zkusily vykrajovat tvary z polystyrenu, zvednout se svoji vlastní váhou, vyrazit své jméno do plechové destičky, zahřát pec, vyzkoušet si ovládat výhybky vlaku, rozsvítit pomocí jízdního kola světelné panely. Zjistily, kde a kdy se začal poprvé prodávat benzín. Díky vystaveným modelům se děti mohly proměnit v řidiče a vyzkoušet si sednout na motorku, do auta nebo do hasičského historického vozu. Z vyhlídkového balkónu nám exponáty připadaly maličké, ale při bližším pohledu to byli obři, jako třeba parní lokomotiva nebo ponorka. Po svačince jsme se všichni vydali do přízemí expozice, kde byla výstava starých psacích strojů, gramofonů, počítačů a rádii. Nechyběla také expozice světla a zvuků a plující město na vodě. Plní dojmů, zážitků, ale i informací z dob dávno minulých jsme se vraceli zpět vlakem do Opavy. Mockrát děkujeme Malému Světu techniky za volný vstup do jejich expozice. Velké poděkování patří také vyučujícím, kteří žáky doprovázeli a po celou dobu se jim věnovali. 

Dopis